RSS
Ważne:
Zapraszamy do udziału w Konkursie Na Najlepszy Produkt Turystyczny o Lubuską Perłę Turystyczną na zgłoszenia czekamy do 30 sierpnia 2019      Zapraszamy do udziału w Konkursie Na Najlepszy Produkt Turystyczny o Lubuską Perłę Turystyczną na zgłoszenia czekamy do 30 sierpnia 2019      Zapraszamy do udziału w Konkursie Na Najlepszy Produkt Turystyczny o Lubuską Perłę Turystyczną na zgłoszenia czekamy do 30 sierpnia 2019      Zapraszamy do udziału w Konkursie Na Najlepszy Produkt Turystyczny o Lubuską Perłę Turystyczną na zgłoszenia czekamy do 30 sierpnia 2019     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Gmina Iłowa

Autor: Administrator, dodano: 2017-07-10 15:41:00

 

 

 

 

 

 

 


Park Dworski

Mistrzowskie dzieło

 

Park jest nie tylko urokliwym miejscem rekreacji i wypoczynku. Romantyczna sceneria to znakomite tło sesji fotograficznych. W starszej części znajdują się ogrody angielski i francuski. Szczególną wartość ma jednak ogród japoński z herbaciarnią, kamiennymi latarniami, mostkami – pierwszy japoński ogród w Europie! Został założony na początku XX w. z inicjatywy hrabiego Fryderyka von Hochberga Fürstensteina, właściciela pałacu oraz parku w latach 1902-1921, pasjonata sztuki ogrodniczej, znawcy sztuki orientu. Układ ścieżek, kanałów, sztuczne jeziorko i wyspy zachowane są do dziś. W ogrodzie chińskim uwagę zwracają bramy księżycowe – dwa ceglane mury z owalnymi i okrągłymi otworami. Przekraczając je, dochodzi się do mostku miłości z chińską pagodą.

Iłowskie ogrody zakwitają od wczesnej wiosny. Gdy zawitasz tu w maju, prawdziwą ucztę dla zmysłów przeżyjesz w imponującym gaju różaneczników (rododendronów). Okazałe krzewy z wielobarwnymi kwiatami w różnych odcieniach czerwieni, fioletu, żółci, różu zauroczą każdego. W parku zobaczysz też wiele interesujących fontann. Zwróć uwagę m.in. na aleję dębowo-grabową, okazałe lipy, klony, olsze i cisy.

 

Pałac w Iłowej

Rozmach i fantazja

 

By wejść do kompleksu parkowego, trzeba przekroczyć piękną szachulcową bramę. W parku, przez który przepływa rzeka Czerna Mała, od razu zwrócisz uwagę na dwuskrzydłowy pałac, zbudowany w epoce renesansu i baroku. Na przełomie XIX i XX w. budynek został wzbogacony m.in. o wieżę i tarasy. Zmiany zainicjował ówczesny właściciel – hrabia Fryderyk von Hochberg Fürstenstein. Zainspirowany sztuką japońską wprowadził do architektury i wystroju pałacu elementy sztuki orientalnej. Podobnie jak Fryderyk von Promnitz, hrabia von Hochberg Fürstenstein był także wielkim miłośnikiem psów – wybudował dla nich tor wyścigowy i cmentarz z epitafiami. Mimo częściowego zniszczenia i rozgrabienia w czasie II wojny światowej, w pałacu zachowały się m.in. piękne sztukaterie oraz drewniane schody z balustradą. To prawdziwa uczta nie tylko dla miłośników architektury. Dziś mieści się tu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

 

Bory Dolnośląskie

Raj dla pasjonatów natury

 

W pobliżu Iłowej znajduje się prawdziwy skarb przyrody – Bory Dolnośląskie, największy w Polsce las o powierzchni ok. 1650 km2. Różnorodne formy terenowe, jak śródleśne stawy,torfowiska, bagna czy wydmy śródlądowe sprawiają, że jest to nie tylko jeden z najpiękniejszych lasów w Polsce, ale także jedno z najlepszych miejsc do zbierania grzybów. Masz szansę natrafić na rośliny chronione, takie jak wawrzynek wilczełyko, pióropusznik strusi, widłak cyprysowaty, rosiczka długolistna, ponikło wielołodygowe czy storczyk Fuchsa. Na południe od Iłowej, w okolicach Węglińca znajdują się ostatnie w Polsce niżowe stanowiska sosny błotnej, która jest reliktem z okresu polodowcowego.

Bory Dolnośląskie to świetne miejsce do uprawiania turystyki aktywnej – swoją przystań znajdą tu amatorzy jazdy konnej, wycieczek rowerowych i pieszych oraz spływów kajakowych. Przed wycieczką przejrzyj przewodnik z opisem tras (na pc i laptopy).

 

Zwierzęta w Borach Dolnośląskich

 

W Borach Dolnośląskich, w miejscach trudno dostępnych mieszka ok. 30 wilków. Bory są najważniejszą w południowo-zachodniej części Polski ostoją bielika, cietrzewia i głuszca. Występują także inne rzadkie gatunki ptaków, m.in. puchacz, bocian czarny, trzmielojad, błotniak stawowy i dudek. Śródleśne mokradła są z kolei ostoją żurawia, czapli siwej, bekasa, zimorodka czy brzęczki. Warto więc wybrać się na bezkrwawe łowy – przy odrobinie szczęścia, wytrwałości i cierpliwości wyjątkowe fotografie gwarantowane! Miłośnicy płazów i gadów mogą natrafić na traszki, salamandrę plamistą, gniewosza plamistego czy żmiję zygzakowatą. W rzekach i potokach przepływających przez Bory Dolnośląskie oraz śródleśnych stawach żyje wiele gatunków ryb, takich jak m.in. pstrąg potokowy, troć wędrowna, lipień, brzana czy węgorz.

 

Ochrona przyrody w Borach Dolnośląskich

 

Na terenie Borów Dolnośląskich występują obszary Natura 2000, takie jak: fragment „Wrzosowisk Świętoszowsko-Ławszowskich” (na terenach opuszczonych poligonów wojskowych), „Uroczyska Borów Dolnośląskich” (m.in. Stawy Parowskie, rezerwaty przyrody: „Torfowisko pod Węglińcem”, „Wrzosiec koło Piasecznej” i „Żurawie Bagno”), dolina Czernej Wielkiej i Czernej Małej), „Bory Dolnośląskie” czy fragment ostoi „Dolina Dolnej Kwisy”. Do innych form prawnie chronionych należą tu m.in. rezerwat florystyczny „Brzeźnik” (stanowisko wrzośca bagiennego), rezerwat leśny „Torfowisko Borówki” (bór bagienny i torfowisko przejściowe), Przemkowski Park Krajobrazowy, obszar chronionego krajobrazu „Wzgórze Grodziec” (relikt trzeciorzędowego wulkanizmu) czy użytek ekologiczny „Święte Jezioro” w gminie Osiecznica. Wędrówka po urokliwym parku z wyjątkową szatą roślinną i architekturą rozbudzi apetyt na więcej. Przy okazji wizyty w Iłowej warto też odwiedzić atrakcyjne miejsca w pobliżu naszego miasta. Iłowa i okolice nie raz cię zaskoczą!

 

Ślady przeszłości

Historia ukryta w ruinach

 

Okolice Iłowej zapraszają też miłośników ruin, pasjonatów architektury dworskiej. W oddalonym o 5 km na zachód Borowym znajdują się pozostałości dworu zbudowanego na przełomie XVI i XVII w., należącego w tym czasie do rodziny Promnitz. W pobliżu rozciąga się park z zachowanymi okazami kasztanowców, buków i klonów. Warto też zajrzeć do Czernej, leżącej 5 km na północny wschód od Iłowej. Ciekawą pamiątką historyczną wsi są ruiny pałacu wybudowanego na przełomie XIX i XX w. przez Fryderyka Glöcknera, właściciela miejscowej huty żelaza i odlewni, uruchomionej w XV w. Zakład ten został rozebrany po II wojnie światowej.


Perła sztuki organowej

Nie tylko dla melomanów

 

Muzycznym symbolem Iłowej są organy w kościele pw. Chrystusa Króla, perła budownictwa organowego na Ziemi Lubuskiej. Pierwszy instrument, zamówiony do wybudowanej w 1725 r. świątyni, pochodził z pracowni żarskiego organomistrza Georga Adama Caspariego. W latach trzydziestych XX w. firma „E. Kempper & Sohn” zbudowała w kościele nowe, 28-głosowe organy.

Przyjedź na Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1998 r. odbywa się w Iłowej. Usłyszysz wirtuozów muzyki organowej i kameralnej m.in. z Polski, Niemiec, Holandii, Łotwy, Francji, Czech, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. Królowi instrumentów niejednokrotnie towarzyszą harmonijka ustna, harfa, fletnia Pana, cymbały, obój, flet, klawesyn, skrzypce i trąbka. Latem koncerty organowe odbywają się w sierpniowe niedziele.

 

Atrakcje wokół Iłowej

Siła peryferii

 

Przy okazji wizyty w Iłowej warto odwiedzić inne atrakcyjne miejsca w pobliżu tego miasta. Leżąca na północ Jankowa Żagańska jest obowiązkowym przystankiem podróży dla miłośników zabytków techniki – znajduje się tu najstarszy w województwie lubuskim węzeł kolejowy, utworzony w 1846 r., przy linii Jankowa Żagańska – Żagań – Głogów oraz historycznej trasie Berlin – Żary – Węgliniec – Legnica – Wrocław.

 

Jankowa Żagańska: wieża ciśnień

 

W Jankowej Żagańskiej znajduje się kolejny ciekawy zabytek techniki – nie sposób tu pominąć wieży ciśnień zbudowanej w stylu ekspresjonistycznym w 1922 r. Jej dynamiczna pięciopiętrowa sylwetka z czerwonej cegły, wzniesiona na planie wieloboku i zwężająca się ku górze, malowniczo wpisuje się w przyrodnicze otoczenie i góruje nad okolicą. Wieża ciśnień pierwotnie znajdowała się na terenie cegielni. To jedyna w Polsce budowla zaprojektowana przez Otto Bartninga (1883-1959), współtwórcę Bauhausu i współpracownika Waltera Gropiusa. Wieża ciśnień w Jankowej Żagańskiej uznawana jest za jedną z najważniejszych prac tego architekta.

 

Konin Żagański: historia w sacrum ukryta

 

W zabytkowym kościele pw. św. Bartłomieja w Koninie Żagańskim zwrócisz uwagę na pomnik nagrobny właścicieli wsi – Christopha i Heleny von Schöllendorf (ok. 1600 r.) oraz renesansową płytę nagrobną Heinricha von Schöllendorfa. Walorem świątyni jest także dzwon z 1586 r., ozdobiony pięknym, renesansowym ornamentem oraz wizerunkiem Matki Boskiej. W wystroju kościoła dostrzegalne są wpływy renesansu i baroku. Najcenniejszym zabytkiem jest zdekompletowany późnogotycki tryptyk. W pobliżu świątyni znajduje się zabytkowa kaplica z późnorenesansowym portalem z 1624 r.

 

Renesansowe dworki w okolicach Iłowej

 

Okolice Iłowej zapraszają też miłośników ruin, pasjonatów architektury dworskiej. W oddalonym o 5 km na zachód Borowym znajdują się pozostałości dworu zbudowanego na przełomie XVI i XVII w., należącego w tym czasie do rodziny Promnitz. W pobliżu rozciąga się park z zachowanymi okazami kasztanowców, buków i klonów. Warto też zajrzeć do Czernej, leżącej 5 km na północny wschód od Iłowej. Ciekawą pamiątką historyczną wsi są ruiny pałacu wybudowanego na przełomie XIX i XX w. przez Fryderyka Glöcknera, właściciela miejscowej huty żelaza i odlewni, uruchomionej w XV w. Zakład ten został rozebrany po II wojnie światowej.

 

 

FILM NA KANALE YOUTUBE: IŁOWA - moja gmina


Urząd Miejski w Iłowej

ul. Żeromskiego 27
68-120 Iłowa
tel. 68 368 14 00
fax. 68 368 14 01
e-mail: ilowa@ilowa.pl
www.ilowa.pl
www.ilowa.info.pl

 

 

zdjęcia